Sz. Varga Irén

festőművész

Sz. Varga Irén mint látogató és mint kiállító művész folyamatosan jelen van a művészeti életben, fáradhatatlan résztvevője regionális, országos pályázatoknak és tárlatoknak. Alkotásaiban különböző technikákat alkalmaz. Legyen az pasztell, vegyes technika vagy kollázs, minden műve magán viseli a magas fokú tudatosság jegyeit úgy szerkesztésben, kompozícióban, mint színhasználatban. Kollázsaiban a felhasznált anyagok sokféleségével ér el sajátos látványt, hoz létre izgalmas felületeket. Sokrétű, kísérletező munkásságának egy szeletét – a Fővárosi Festő Stúdióban tanultak alapján készült átirat-együttesét – mutatta be Átváltozás című kiállításán. A kollázsaiban érhető tetten az, amit a cím sugall a nézőnek. Itt változik át a béka királykisasszonnyá, a naturális, esetleges látvány gondolattá, Sz. Varga Irén gondolatának képpé formált megnyilvánulásává, léte mély magjának kifejezőjévé. És itt bukkanunk nyomára annak, amit Hegel úgy határoz meg: „Az ember a művészetben, a vallásban és a filozófiában egyre magasabb fokon tudatosítja saját létét.” Sz. Varga Irén azért fest, azért alkot, mert gondolkodik. Nem azért, mert ügyes a keze, de nem is azért, mert jó pénzért eladja alkotásait. Az igazi művészettől mindig is távol állt a kereskedői szellem. A véges és végtelen dilemmája itt a tét. Ezt csak így, alkotással, hittel, filozófiával lehet kibírni, csakis a szellem működésével, amely szakadatlan vertikális mozgásban van, állandó kapcsolatban a Teremtővel. Csakis így élhető meg az alkotó emberi, művészi mivolta.

Festőművész férjével, Szíjjártó Árpáddal együtt – aki már sajnos nincs köztünk – állandó művészi légkörben élt. Alapító tagjai voltak a kecskeméti Erdei Ferenc Művelődési Ház Képzőművész Körének. 1963 óta rendszeresen szerepeltek csoportos kiállításokon, és számos egyéni kiállításuk volt. Folyamatosan képezték magukat kiváló alkotótáborokban, mint Telkibánya, Zebegény, Tata, Kárász, Mártély, Lakitelek, ahol jeles képzőművészek vezetése alatt dolgozhattak.

Sz. Varga Irén a képzőművészetben klasszikus műveltséggel és jártassággal rendelkező, istenáldotta művészember. Számos hatás alakította festői arculatát, segítette a festővé válás útján. Mesterei, példaképei Veres Géza, Menyhárt József, Gráber Margit, Palkó József, Turi Endre, B. Mikli Ferenc, Fajó János, Bakonyi Mihály, Sipos Endre és Szkotniczky Péter festőművészek voltak.

„Miért festek? Festőnek készültem, és életem végéig festőként szeretnék élni. Ez nem azt jelenti, hogy állandóan festek, vagy unalomból festegetek. Ez egy életforma. Az ember agya, bármit is csinál, a festésen jár.” – vallja Sz. Varga Irén.

Erdei Éva